Grip ve Nezleyi Birbirine Karıştırmayın

Soğuk kış mevsiminde kapalı ortamlarda geçirilen zamanın artması nedeniyle grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi bulaşıcı hastalıklar daha sık görülüyor. Nezle veya soğuk algınlığı; hapşırık, burun akıntısı veya burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, öksürük, yüz ve alın bölgesinde dolgunluk hissi gibi belirtilerle ortaya çıkar.

Devamını Oku

Gözleri Yuvalarından Fırlatan Sorun

Yapısal veya tiroid hastalığına bağlı olarak bazı hastalarımızda pörtlek (iri) göz yapısı mevcuttur. Orbital dekompresyon ameliyatı; göz çukurunu (orbitayı) genişletmek için uygulanan bir ameliyattır. Göz çukuru (orbita); göz küresi ve çevresindeki kaslar ile sinirleri içerisinde barındıran kemik bir yapıdır.

Devamını Oku

Pandemi Sürecinde Beslenme

Tüm dünyada hızla yayılan korona virüse karşı mücadelede en güçlü silahımız bağışıklık sistemimiz. Yayınlanan çalışmalar virüsün bulaşmasını etkileyen veya tedavi eden herhangi bir besinin olmadığın vurgulasa da yeterli ve dengeli beslenmek, fiziksel aktivite ve düzenli uykunun bağışıklık sistemini güçlendirdiği kanıtlanmıştır.

Devamını Oku

Vertigo

Baş dönmesi duyu organlarından beyine gelen uyaranlar ile vücut hareketlerinin körele olmaması nedeniyle yaşanan sersemleme, dengesiz olma hissidir ve hatta bayılmalar, kısa süreli bilinç kayıpları bile görülebilir.

Devamını Oku

Sağlık Rehberi